Institut za nuklearne nauke Vinča - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju potpisao je sporazum o saradnji sa Institutom za fiziku visokih energija (IHEP) Kineske akademije nauka iz Pekinga, koji ce obezbediti kontinuirano ucesce nasih istrazivaca na projektu Cirkularnog elektron-pozitronskog sudaraca CEPC za koji je laboratorija domacin upravo IHEP. Projekat buduce 'Higsove fabrike' CEPC jedan je od najaktuelnijih projekata buducih akceleratora visokih energija u svetu, kako zbog ekonomske moci zemlje domacina, tako i zbog ocekivane skore realizacije.

ihep1
Kako je Institut iz Pekinga vidjen kao strateski partner naseg instituta, potpisan je i sporazum o saradnji u eksperimentu CMS koji se realizuje u CERN. Osim fizike sa akceleratorima, IHEP je, nalik Institutu Vinča, multidisciplinaran, pa ocekujemo da potpisivanje ovih sporazuma o saradnji tek otvara put buduce saradnje IHEP-Vinča.

ihep2
Posebno nas raduje poseta njegove ekselencije ambasadora Narodne Republike Kine u Srbiji gospodina Li Minga ovom prilikom. Izjavu  g-dina Li Minga o znacaju saradnje dva nacionalna instituta mozete procitati ovde.