Akronim / šifra: NID / TT 1105
Vrsta projekta: Transfer tehnologije
Period realizacije: 14. 11. 2022 - 14. 11. 2023.
Projekat finansira: Fond za inovacionu delatnost Republike Srbije - Program transfera tehnologije
NIO nosilac projekta: Institut za nuklearne nauke „Vinča“
  • Institut za rudarstvo i metalurgiju Bor
Rukovodilac projekta: Sanja Milošević Govedarović, Viši naučni saradnik

Projektom se predstavlja potencijalno rešenje za odsumporavanje dimova iz termoelektrana, toplana i topionica kroz drugačiji sistem filtriranja i uz primenu prirodnih materijala koji se nakon iskorišćavanja u pomenute svrhe mogu koristiti kao đubriva u poljoprivredi. Termoelektrane vrlo često nemaju nikakav filter za dim. Elektrofilteri za prečišćavanje većih čestica dima su propusni za najopasnije zagađivače kao što su sumpor-dioksid i oksidi azota. Rešenje koje mi predstavljamo je jedinstveni filter za dimnjake, SMG. Njegov dizajn omogućava zarobljavanje zagađivača kao što su: sumpor -dioksid, oksidi azota, ugljen-monoksid i ugljen-dioksid. Filter je napravljen od prirodnih, ekološki prihvatljivih materijala. Nakon zarobljavanja zagađivača vazduha, ovaj biorazgradivi materijal se može iskoristiti kao đubrivo. Ovaj materijal može zameniti krečnjak kao filter za čišćenje. Neke od prednosti korišćenja ovog filtera u odnosu na krečnjak su:

• Nema zastoja u elektrani radi čišćenja
  • Nema tvrdokornih naslaga kamenca
  • Neutralna pH vrednost, čak i nakon apsorpcije kiselih oksida

Naši filteri su isplativi i lako dostupni. Na ovaj način obezbeđujemo čist vazduh budućim generacijama.

Laboratorije uključene u projekat