Akronim / šifra: INITIATE
Vrsta projekta: HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-03
Period realizacije: 1. 2. 2024. - 31. 7. 2027.
Projekat finansira: Evropska Unija
NIO nosilac projekta: Sveučilište u Zagrebu, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Hrvatska, koordinator
  • INSTITUT ZA NUKLEARNE NAUKE VINCA INSTITUT OD NACIONALNOG ZNAČAJA RS
  • EUROPEAN SUSTAINABLE ENERGY INNOVATION ALLIANC AT
  • THE CYPRUS INSTITUTE CY
  • INSTITUT JOZEF STEFAN SI
  • KHARKIV NATIONAL UNIVERSITY OF RADIO ELECTRONICS UA
  • Brain Information Technologies d.o.o. HR
  • B1 MEDIA d.o.o. HR
  • UNIVERSITE MOHAMMED PREMIER 1 - UMP MA
  • Ss. CYRIL AND METHODIUS UNIVERSITY IN SKOPJE MK
  • JAVNO PREDUZECE ELEKTROPRIVREDA BOSNE I HERCEGO BA
  • Iscte - Instituto Universitário de Lisboa PT
  • LVIV POLYTECHNIC NATIONAL UNIVERSITY UA
  • UNIVERSITATEA TRANSILVANIA DIN BRASOV RO
Rukovodilac projekta: Sveučilište u Zagrebu, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Hrvatska

INITIATE je projekat koji ima za cilj da osnaži visokoškolske ustanove za razvoj istraživanja i inovacija kroz transformaciju institucija. INITIATE, u svojoj dimenziji širenja, nastoji da podigne izvrsnost u nauci i valorizaciju znanja evropskih univerziteta kroz saradnju i cirkulaciju znanja. Kroz uključivanje zainteresovanih strana i pristup zajedničkog dizajna, INITIATE će osmisliti pristup za transformaciju institucije koji će se odraziti na trenutne potrebe i resurse institucije, spoljne elemente kao što su prepreke u politici, dobre prakse iz drugih inicijativa i identifikaciju mogućih oblasti saradnje sa drugim institucije uključujući lokalne ekosisteme. Kroz iterativni proces i R&I laboratorije podržane onlajn alatima kao što je Centar znanja, INITIATE će generisati preporuke politike za pomoć u stimulisanju razvoja R&I i naučne izvrsnosti u zemljama proširenja EU, pored rezultata istraživanja i kreiranja zajedničkih aplikacija za druge izvore finansiranja (npr. Horizon Europe). Pristup će biti demonstriran u Hrvatskoj, Portugalu i Severnoj Makedoniji. Ovo će konačno rezultirati mapom puta za dugoročno prihvatanje istraživanja i inovacija u zemljama proširenja EU sa identifikovanim slučajevima replikacije i formiranjem Alijanse za tranziciju zelene energije koja će osigurati dugoročnu održivost INITIATE rezultata.